ZOO ZLÍN
ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Zoologická zahrada na Lešné se nachází 6 km severně od Zlína v nadm. výšce 290 m. Její počátky sahají do r. 1929, kdy ji založil majitel zámku Josef Seilern. V r. 1945 byla zahrada otevřena pro veřejnost. Zoopark tvoří přírodní prostředí a je rozdělen do čtyř oblastí podle světadílů: Afriky, Asie, Jižní Ameriky a Austrálie. V r. 2006 byla postavena tropická hala Yucatan, ve které je věrně napodoben prales Jižní Ameriky. V nejnižší části parku byl vybudován prostor Amazonie, kterou tvoří čtyři vodní nádrže. Zámecký park v anglickém stylu je tvořen mnoha desítkami druhů dřevin ze tří kontinentů.
Tropická hala Yucatan
ZÁMEK
V roce 1882 se mladý František Seilern (1859 – 1919) rozhodl přestavit původní zámek v modernější sídlo. To byl také původní záměr, ovšem v průběhu prací došlo ke komplikacím, zdivo pukalo, a tak se majitel zámku rozhodl k odvážnému kroku: zbourat zámek (pocházející z r. 1807) a na jeho místě postavit budovu zcela novou. Po finanční stránce si tento krok mohl dovolit, vlastnil rozsáhlé velkostatky. Kolem roku 1885 již vídeňský architekt Johann Mick vypracoval postupně několik návrhů stavby. Většinou šlo o rozložité, členité budovy, u nichž uplatňoval neogotiku s neorenesancí a švýcarským stylem. Definitivní plán pocházel z roku 1888. Na této poslední verzi se podílel další architekt Viktor Siedek. Ten spolupracoval především na řešení reprezentačních prostor v přízemí budovy.
V roce 1890 Johann Mick zemřel, takže dalšího vedení stavby se ujal právě Viktor Siedek, rodák z Napajedel. Zámek se stavěl v letech 1887 – 1893 a práce prováděl holešovský stavitel Antonín Fischer. Hlavní stavební práce byly hotovy v roce 1891. Poté následovaly četné řemeslnické práce na interiérech. Nejrozsáhlejší práce se týkaly dřevěného obložení místností. Sídlo mělo nejmodernější vybavení, jaké bylo tehdy dostupné. Bylo vybaveno vodovodem a ústředním topením se strojním vybavením, byla zde zavedena elektřina. V areálu tak musela být postavena malá elektrárna. Zaveden byl rovněž telefon. Kvalitní mobiliář byl objednáván v Londýně, Paříži a ve Vídni. Technické práce prováděly vídeňské firmy, např. ústřední topení měla na starost firma J.Hagg, elektřinu zavedla firma Deckert & Homolka. Z významných místních dodavatelů byl stavitel Fischer, ostatní místní obchodníci a výrobci z Přerova, Holešova, Malenovic, Zlína a jiných míst dostali jen drobné zakázky.
Interiér zámku kolem r. 1900
V suterénu zámku byly umístěny prostory hospodářské a provozní, v přízemí se nacházely reprezentační prostory, v prvním poschodí obytné pokoje majitele zámku a v podkrovních místnostech hostinské pokoje. Výzdoba haly, knihovny a sálu předků patří mezi skvěle umělecky a řemeslně provedené práce. Celkové finanční náklady se pohybovaly kolem 650 000 zlatých. Součástí výstavby zámku byly rovněž úpravy Tyrolu, tenisového hřiště a koncertního pavilonu. Do roku 1894 byly postaveny koňské stáje a jízdárna. Roku 1896 byl vystavěn vytápěný skleník.
Strojovma elektrárny
Hrabě František Seilern byl moderní a kulturní člověk, sídlo navštěvovaly četné osobnosti tehdejšího Rakouska-Uherska. Zámek s přírodopisnými sbírkami i blízkou elektrárnu také navštěvovaly školní výpravy. Byla sestavena početná Lukovská hraběcí kapela a již v roce 1893 byla uspořádána věc nevídaná – lyžařské závody lesních zaměstanců, kteří byli vybaveni lyžemi pro lepší zimní pohyb v místních lesích. Mimo parkový areál byly pořádány velké koňské výstavy. V roce 1911 a 1912 si rodina pořídila další moderní vymoženost té doby: dva automobily zn. Laurin & Klement. Během svého života František Seilern neustále zveleboval a rozšiřoval zámecký areál. Jeho syn Josef Seilern založil zoologickou zahradu. Zemřel v srpnu 1939 v 56 letech.
Zámek Lešná
Seilernové vlastnili ve třech generacích zámek až do r. 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů zestátněn. V zámku je nyní instalována expozice bytové kultury 19. stol., např. cenného nábytku, nádobí, porcelánu a obrazů. Ve 2.posch. se nachází expozice Muzea jihovýchodní Moravy. Zámecké interiéry patří mezi nejkrásnější v České republice.
Fotogalerie představuje Zoo Zlín jako architektonický a urbanistický celek, zasazený do nádherného přírodního prostředí.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář